سفارش کتاب برای خرید کتاب اینجا کلیک کنید

درباره پروفسور جان مورتاگ

پروفسور جان مورتاگ

پروفسور جان مورتاگ

جان مورتاگ با مدرک لیسانس علوم، مشغول تدریس شیمی، زیست و فیزیک در دبیرستان‌های ایالت ویکتوریا بود که در دانشکده پزشکی تازه تأسیس دانشگاه موناش پذیرفته شد. او جزو نخستین ورودی‌های این دانشکده بود و در سال ۱۹۶۶ فارغ‌التحصیل شد. او بعد از طی یک دوره جامع تکمیلی تخصصی ازجمله دستیاری جراحی، به مدت ۱۰ سال در کنار همسرش دکتر جیل روزنبلات به طبابت در منطقه روستایی نیریم جنوبی در ویکتوریای استرالیا پرداخت.

دکتر مورتاگ به‌عنوان مدرس ارشد (پاره‌وقت) در بخش پزشکی اجتماعی دانشگاه موناش منصوب‌شده بود و سپس با عنوان مدرس ارشد تمام‌وقت به ملبورن بازگشت، در سال ۱۹۸۸ کرسی استادی طب اجتماعی در بیمارستان باکس هیل به او اختصاص یافت. سپس در سال ۱۹۹۳ به مقام مدیر گروه بخش و همچنین استاد تمامی طب عمومی رسید و تا زمان بازنشستگی در سال ۲۰۱۰، در این سمت باقی ماند.

او هم‌اکنون به‌عنوان استاد افتخاری طب عمومی در دانشگاه موناش، استاد بالینی در دانشگاه نوتردام و عضو هیأت علمی در دانشگاه ملبورن به تدریس مشغول است. علاوه بر این سمت‌ها، او به‌صورت پاره‌وقت، مشغول طبابت است و علاقه ویژه‌ای به مشکلات اسکلتی- عضلانی دارد. او در سال ۱۹۸۸ پس از نگارش پایان‌نامه‌اش، با عنوان «کنترل کمردرد در طب عمومی» موفق به اخذ درجه دکترای پزشکی شد.

جان مورتاگ در سال ۱۹۸۰ به‌عنوان دبیر همکار ژورنال پزشکی Australian Family Physician منصوب شد و در سال ۱۹۸۶ به مقام سردبیری آن رسید و تا سال ۱۹۹۵ در این سمت باقی ماند. در سال ۱۹۹۵ به‌پاس خدماتش در پزشکی، به‌ویژه در حوزه آموزش پزشکی، تحقیق و تألیف، نشان استرالیا (Order of Australia) به او اعطاء گردید.

در میان تألیفات زیاد وی، کتاب نکات طبابت (Practice Tips) توسط British Medical Association به‌عنوان بهترین کتاب مراقبت‌های اولیه در سال ۲۰۰۵ شناخته شد.

او در همان سال توسط انتشارات Australian Doctor به‌عنوان یکی از تأثیرگذارترین شخصیت‌های طب عمومی نامیده شد. همچنین مدال David de Kretser از طرف دانشگاه موناش به دلیل تلاش‌های بی‌دریغش طی سالیان دراز، در راستای ارتقاء علوم پزشکی، پرستاری و علوم مرتبط با سلامت به او تعلق گرفت.

کتابخانه کالج سلطنتی پزشکان عمومی استرالیا به افتخار وی، به نام جان مورتاگ نام‌گذاری شده است.

این روزها جان مورتاگ فعالانه به همکاری با طیف متنوعی از پزشکان عمومی ادامه می‌دهد. گروه‌هایی اعم از دانشجویان پزشکی و پزشکان باتجربه، پزشکان روستایی و شهری، پزشکان بومی و بین‌المللی و همچنین درمانگران و پژوهشگران. تجربیات گسترده جان مورتاگ با تمام این گروه‌ها، منجر به بینش عمیق وی نسبت به نیازهای آن‌ها شده که همگی در تعالیم کتاب طب عمومی مورتاگ بازتاب یافته است.

افزودن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Murtagh's general practice

تمامی حقوق برای انجمن پزشکان عمومی ایران محفوظ است.
تماس با ما
نیروگرفته از وردپرس فارسی