سفارش کتاب برای خرید کتاب اینجا کلیک کنید

پیام رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران به مناسب انتشار ترجمه فارسی کتاب طب عمومی مورتاگ

دکتر عباس کامیابی

واژه «طب عمومی» دربرگیرنده مفاهیمی عمیق اما مغفول در نظام سلامت ایران است. نگاهی به نقش طب عمومی در دامنه پزشکی کشور، اثبات‌گر این مدعاست، چراکه به‌شدت نیازمند بازتعریف و بازسازی است.

بلاتکلیفی بیماران برای انتخاب صحیح پزشک، حاکی از نبود شیوه صحیح برای هدایت بیماران است که خود تابعی از مدیریت سطوح نظام سلامت است. این در حالی است که سال‌هاست طب عمومی به‌عنوان بنیان دانش تخصصی و زیربنای سطوح بعدی خدمات سلامت، موردتوجه کشورهای پیشرو در ارتقای سلامت عمومی قرارگرفته است.

اگرچه پرداختن به تحلیل وضعیت طب عمومی در این مقال نمی‌گنجد؛ اما زیبندگی انتخاب این کتاب به‌عنوان مرجع منتخب انجمن پزشکان عمومی ایران، نشان‌گر عزم انجمن پزشکان عمومی ایران در تحول علمی این طب پایه است.
جای خالی مرجعی علمی برای توانمندسازی دانشجویان و دانش‌آموختگان طب عمومی به‌ویژه پزشکان خانواده، ما را بر آن داشت که با ترجمه و انتشار کتاب «طب عمومی مورتاگ» اولین گام اساسی را در ارتقاء علمی همکاران برداشته و پس از دریافت مجوز رسمی نویسنده کتاب و انتشارات مربوطه، این افتخار را به نام انجمن پزشکان عمومی ایران ثبت نماییم.
زندگی‌نامه‌ نویسنده‌ این کتاب نمونه‌ای از استعداد درون‌زاد و همت یک پزشک عمومی استرالیایی است که نقش علمی و حرفه‌ای خود را با دریافت درجات و افتخارات ملی و جهانی به بهترین وجه مطرح ساخته است. مورتاگ، با استفاده از مهارت‌های حرفه‌ای خود به درکی جامع از نیازمندی‌های جامعه پزشکی و نحوه رویکرد به بیماران و بیماری‌های مختلف دست می‌یابد، که خود دلیل اعتماد اجتماعی بالای وی نزد عموم مردم می‌شود.
ترجمه کتاب پیش رو حاصل فرآیندهای دانش‌محور و تلاش حرفه‌ای همکارانی است که به‌خوبی ارزش تغییر نگرش در مباحث آموزش دانشگاهی و توانمندسازی پزشکان عمومی را درک کرده‌اند. در مقطعی قرار داریم که دانشجویان و دانش‌آموختگان طب عمومی نیازمند کسب مهارت و توانمندی، با کمترین حجم محفوظات و مباحث تئوریک هستند و این کتاب به‌گونه‌ای متمایز در این مسیر گام برمی‌دارد. اطمینان دارم که این کتاب ارزشمند به‌سرعت جایگاه خود را در برنامه‌های آموزشی به دست خواهد آورد و انجمن پزشکان عمومی ایران بنا به رسالت خود و با تکیه بر این‌گونه مراجع علمی، اقدامات خود را در جهت ارتقاء علمی و آموزشی همکاران پزشک به‌صورت جدی و بیش‌ازپیش پیگیری خواهد نمود.
بر خود لازم می‌دانم که از کلیه عوامل دست‌اندرکار این حرکت ارزشمند قدردانی نمایم. همکارانی که زمینه ارتباط با پروفسور مورتاگ و انتشارات McGraw-Hill را فراهم کرده و در عقد قراردادهای مربوطه همکاری داشته‌اند. اعضای محترم هیأت ‌مدیره انجمن و سایر دوستانی که در ترجمه و فرآیند چاپ و انتشار، با توجه به ضیق‌وقت همت گماشتند. همکاران متخصصی که با بازنگری متون، زمینه بومی‌سازی این کتاب را فراهم کردند. اما بسیار مشتاقم که از همت بی‌نظیر مترجم سخت‌کوش و همسر محترم ایشان که به‌رغم مشکلات خاص، پیگیری‌های مؤثری داشته‌اند، سپاسگزاری نمایم.
اعتقاد دارم که توانمندسازی علمی و حرفه‌ای پزشکان عمومی، مهم‌ترین گام برای بازیابی هویت طب عمومی است و اقدام انجمن پزشکان عمومی ایران در کنار سایر برنامه‌های پیش رو، می‌تواند زمینه‌ساز تحول در زیرساخت‌های آموزشی و بهبود شأن‌ جامعه پزشکان عمومی و تحول ویژه در ساختار نظام سلامت کشور باشد.
دکتر عباس کامیابی
رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران

افزودن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Murtagh's general practice

تمامی حقوق برای انجمن پزشکان عمومی ایران محفوظ است.
تماس با ما
نیروگرفته از وردپرس فارسی