سفارش کتاب برای خرید کتاب اینجا کلیک کنید

چگونه می‌توان یک پزشک عمومی ماند

دکتر مسعود جوزی

دکتر مسعود جوزی

کتاب را که باز می‌کنی، انگار ماشین زمانی است که تو را می‌برد به کودکی؛ زمانی که یک «دکتر رفتن» برابر با یک نصفه روز در اتاق انتظار «طبیب امراض عمومی» نشستن بود و در آن اتاق همه‌جور مریض دیدن؛ نه فقط سرماخوردگی و اسهال و استفراغ و سردرد و کمردرد… دقیقاً همه مریض‌هایی که این روزها می‌توانی در راهروها و آسانسورهای یک ساختمان پزشکان چند طبقه با ده‌ها نوع تخصص و فوق‌تخصص مختلف ببینی.

حالا جوان‌ترهای‌ ما اغلب «درمانگر اعتیاد»ند یا زده‌اند به کار «پوست و زیبایی». مطب‌های عمومی قدیمی و مراکز «پزشک خانواده» شهری و روستایی هم بیشتر با همان چند جور بیماری می‌چرخد (مثل جراحان عمومی که اغلب با چهار عمل اصلی مشغول‌اند) و بقیه بیماران با مهر ارجاع ما یا بی مهر، در آسانسورها و راهروهای همان ساختمان‌های پزشکان سرگردان‌اند.

اما کتاب «طب عمومی مورتاگ» نوستالژی نیست؛ خواب و خیال نیست… سند زنده‌ای است که در سال ۲۰۱۷ و در مقیاس جهانی هم می‌شود «طبیب عمومی» بود. می‌توان هنوز پناهگاه و مرجع و همه بیماران بود. می‌توان با در پیش گرفتن «مدل استراتژیک تشخیصی» بسیاری از بیماری‌ها را به‌موقع تشخیص داد و پس از تشخیص درست هم می‌توان در دوراهی «درمان» و «ارجاع» انتخاب درست داشت.

این کتاب دایره‌المعارفی است که در مباحث مختلف طب عمومی گزیده‌ترین اطلاعات و موثرترین راهکارهای تشخیصی و درمانی را به بهترین و «معلمانه»ترین شیوه ارایه می‌کند؛ اما بزرگ‌ترین پیام آن نه بر سیاهی کلمات که بر سپیدی بین سطرها آمده است: چگونه می‌توان در سال ۲۰۱۷ و تا همیشه یک «پزشک عمومی/ خانواده» دانشمند، معتمد و به‌روز ماند. از این منظر، «طب عمومی مورتاگ» پیش از هر چیز یک شناسنامه است؛ یک سند هویتی است؛ یک پرچم است.

و این یادداشت ناتمام می‌ماند اگر از احترامی که تیم ترجمه آن به مخاطب گذاشته‌اند، یاد نکنم. ترجمه، ویرایش، طراحی صفحات و چاپ در حد بالاترین استانداردهای نشر ایران است. با احترام متقابل، به دکتر هنرمند عزیز و همه دست‌اندرکاران این اثر ارزشمند درود می‌فرستم و برای دوستانم در انجمن پزشکان عمومی ایران در ادامه راهی که پیش گرفته‌اند- بازسازی و نوسازی هویت و منزلت صنفی پزشکان عمومی کشور- قدم‌هایی پرتوان‌تر آرزو می‌کنم.

 

دکتر مسعود جوزی
مدیر مسوول ماهنامه پزشکان گیل، مدیر رسانه و ارتباطات انجمن پزشکان عمومی ایران

یک نظر

افزودن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Murtagh's general practice

تمامی حقوق برای انجمن پزشکان عمومی ایران محفوظ است.
تماس با ما
نیروگرفته از وردپرس فارسی